The world 10-ball champion Wojciech Szewczyk won the Grand Prix of Poland POL TOUR -9-ball event in Ketrzyn. Szewczyk beat Dominik Jastrzab 6:3 in the final. Bronze medals got Radoslaw Babica and Tomasz Kaplan. Total 79 players took part in the competition.

Po 17 godzinach rywalizacji wyłoniono mistrza.

Ponad 17 godzin trwała rywalizacja w turnieju Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR 9-Bil w Kętrzynie i Mrągowie. Zwycięsko wyszedł z niej Wojciech Szewczyk (Dekada Sosnowiec), który w finale 6:3 pokonał Dominika Jastrzębia ( Fair Play Jaworzno). Do gry łącznie przystąpiło 79 zawodników z 32 ośrodków bilardowych. Brązowe medal wywalczyli: Tomasz Kapłan (Nosan Kielce) i Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica).

Turniej miał dwie ceremonie otwarcia. W Mrągowie o 10.00 prezes EEBC Marcin Krzemiński podziękował sportowcom za liczny udział, a prezesowi klubu Wiesławowi Kuchcińskiemu wręczył pamiątkową statuetkę. O godzinie 13.00 w Kętrzynie gośćmi otwarcia byli burmistrz Ryszard Niedziółka i dyrektor MOSiR Krzysztof Krupienik. Oni także z rąk Marcina Krzemińskiego otrzymali statuetki-podziękowania.

W sobotę mecze odbyły się w Bałtyckim Centrum Bilardowym MOSiR w Kętrzynie oraz Sportowym Klubie Bilardowym w Mrągowie.

W 20. grupach systemem każdy z każdym wyłaniano po dwóch najlepszych. Około 19.30 wieczorem znaliśmy nazwiska zawodników, którzy przystąpili do fazy pucharowej. Pozytywną niespodziankę sprawili m.in. Jerzy Wasilewski z Węgorzewa oraz Wojciech Groch z Kętrzyna.  Po raz pierwszy w historii swoich startów w Grand Prix Polski przeszli do dalszej rundy. Można powiedzieć, że sami sobie sprawili imieninowy prezent.

W niedzielę walczono tylko w Kętrzynie. W tej fazie nie było już miejsca na błędy. Pierwsi ze znanych graczy turniej pożegnali Sambor Stachowiak z Fair Play Jaworzno i Bartosz Rozwadowski z Nosanu Kielce. W drugiej rundzie niespodziewanie Wadim Papiż z Olsztyna wyeliminował lidera rankingu Sebastiana Batkowskiego z Nosanu Kielce. W starciu gwiazd dwa razy było 6:5. W pierwszym meczu Tomasz Kapłan ( Nosan Kielce) wygrał z Mateuszem Śniegockim z Zakręconej Bili Poznań ( chociaż Mateusz bardzo wysoko prowadził), a w drugim boju Wojciech Szewczyk wyeliminował Karola Skowerskiego z Nosanu Kielce. Kolejnych trzech kadrowiczów przegrało pojedynki w kolejnej rundzie. Mariusz Skoneczny z WSB 13 Warszawa uległ Dominikowi Jastrząb 5:6, Szymon Kural z TCF Hub Kraków 3:6 Piotrowi Ostrowskiemu z Lipiński Tomaszów Mazowiecki, a Daniel Macioł 4:6 Mieszkowi Fortuńskiemu z ML Baribal Lubin.

W ćwierćfinałach zmierzyli się:

Grzegorz Lasota (Omida Kmicic Starogard Gdański) – Radosław Babica (Akad. Bilardowa Rokietnica)4:6

Wojciech Szewczyk – Mieszko Fortuński  6:4

Dominik Jastrząb – Piotr Ostrowski 6:0

Konrad Juszczyszyn ( ML Baribal Lubin) – Tomasz Kapłan 2:6

W półfinałach D.Jastrząb 2:6 pokonał T. Kapłana, a W. Szewczyk 6:4 wygrał z R. Babicą.

W finale tylko początek był wyrównany. Później na stole dominował Szewczyk, który ostatecznie pokonał Jastrzębia 6:3.

Brawa dla zwycięzcy, ale także duże słowa uznania dla juniora Dominika Jastrzębia oraz prezentującego niezwykłą skuteczność od kilku sezonów Radosława Babicy. Na podium wrócił Tomasz Kapłan, ale jak sam podkreśla nadal nie potrafi wrócić do dawnej świetności.

Turniej poprowadzili Maciej Szczawiński z Bydgoszczy i Grzegorz Ulewicz z Giżycka.  

Medale i puchary wręczyli panowie R. Niedziółka, M. Krzemiński i K. Krupienik. Dyrektor turnieju

 podziękował za współpracę władzom samorządowym Kętrzyna, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kętrzynie, TVSports.pl oraz Spółce Brześć z Brześcia Kujawskiego. Burmistrz Miasta zaprosił bilardzistów za rok na kolejną ogólnopolską imprezę.

Przekaz telewizyjny na żywo realizowała TVSports.pl, a retransmisję półfinału i finału turnieju nada stacja telewizyjna Sport Klub.  Pełne wyniki są na stronie www.ebc-billiard.com

EEBC LeaguesOur Sport Partners