Dynamic Billiard Best of the East- Adrian Tabacaru Memorial ROM, Oradea • 9-10 April 2022

Game
9-ball
Category
International
Type
Individual
Venue
ROM, Oradea
Str. Motilor 2
Start
9 April 2022
Final
10 April 2022

Mak Marketing, Black &White Billiard Club

and East European Billiard Council present

 

Dynamic Billiard Best of the East 2022

Adrian Tabacaru Memorial

Oradea 9-10.04.2022

Venue: Black&Wite Billiard Club

Oradea, Strada Mailor 2,

Tables/ Cloth/ Balls-  Dynamic II 9 ft + Iwan Simonis 860, Aramith; 

9.04.2022

– 9.00-9.30 - player meeting and registration for Dynamic Best of the East -in the club,

- 10.00 – opening ceremony and start of matches,

10.04.2022 – 17.00 – final and award ceremony.

Tournament: 9-ball; 1st Stage – Robin Round – matches in groups ,race to 5-7; The best 16-32 players will qualified to the next round. 2nd Stage – last 16 or 32 single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7, The tournament is open for all athletes.

Registration:

on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will close on 2.04.2022. Limit of participants: 80.

The list of participants we will be publish on www.ebc-billiard.com

Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

Prize money

1st - place- 1.000 euro + Cuetec Cynergy Carbon + cup and medal,

2nd place- 600 € + cup and medal,

3-4th place- 400 euro + cup and medal

5-8thplace- 200 € .

Extra bonus: 3 wild cards for the EURO TOUR event in Italy !!!!

Entry-fee for Partners of EEBC -men athletes is 55€ ( 50€ + 5€ for International Billiard Academy) and women and pupil athletes ( max. 17 years-old) 35€ ( 30€ + 5€ for International Billiard Academy).  

Other players – 65 euro men, 40 euro juniors and women.

The participants the entry fee pay during the registration.

Hotel : boking.com

Tournament director : Marcin Krzemiński (POL)

Head referee – Alexandru Balas (ROM)

Players will receive ranking points from the following tournaments:

Dynamic Best of the East – Slovakia,

Dynamic Best of the East – Romania

Dynamic Best of the East – Bulgaria,

Dynamic Best of the East – Poland

Dynamic Best of the East – Albania/ Greece

 

Ranking points

1 place – 100 points,

2 place – 80 points,

3-4 place – 70 points,

5-8 place – 65 points

9-16 place – 55 points,

17-24 place – 50 points,

25-32 place – 45 points,

33-48 place – 40 points,

49-64 place – 35 points

65- 96 place – 30 points

97 - …. place – 25 points,

The ranking will be published on the Mak Marketing and EEBC websites.

Participants list

1Bucharest2.3
2ROM4.4
3Bistrita Nasaud4.3
4Timisoara2.4
5Bucharest14.3
6Petrich2.2
7Petrich, Balkan Billiard Centre11.2
8Cluj5.3
9Cluj9.4
10Kelce, Nosan15.1
11ROM20.4
12Timisoara1.3
13Campulung Muscel12.3
14Bucharest12.4
15Cluj3.3
16Timisoara3.4
17Cluj19.3
18Petrich, Balkan Billiard Centre21.2
19Bistrita Nasaud14.4
20ROM5.4
21ROM8.3
22Carei10.4
23Zalau17.4
24Oradea, Black & White11.3
25ROM13.3
26Carei13.4
27HUN1.2
28ROM19.4
29Bucharest20.2
30Senica, Sport Klub Oko3.2
31Komárno14.1
32Plzeň, Bio-System Plzen10.1
33Senica, Sport Klub Oko5.2
34Pardubice, Maple Pool Club4.2
35Timisoara10.3
36Constanța11.4
37Kraków, TCF HuB6.1
38Pardubice, Maple Pool Club20.1
39Arad1.4
40Bratislava, Elite KAMI PROFIT13.1
41Kraków, UKS YMCA5.1
42Komárno18.1
43Lugoj17.3
44Pardubice, Maple Pool Club11.1
45Oradea9.2
46Bucharest22.4
47Petrich9.1
48Timisoara6.4
49Bucharest19.2
50ROM20.3
51Prešov, BK Horses6.2
52Prešov, BK Horses7.2
53Timisoara7.3
54Timisoara9.3
55Kelce, Nosan17.1
56Prešov, BK Horses12.2
57ROM18.4
58Slupsk21.1
59Timisoara8.4
60ROM16.4
61Komárno2.1
62Sibiu7.4
63Pardubice, Maple Pool Club19.1
64Budapest14.2
65HUN21.4
661991Kelce, Nosan Kielce10.2
67Cluj6.3
68Iasi16.3
691990Sokolka, LP Metal Fach4.1
70Kelce1.1
71Warszawa, WSB M1322.2
721991Timisoara, House of Pool15.3
73Bratislava, ŠK ELITE Junior16.1
74Bucharest22.3
75Carei, City Club Biliard21.3
76Senica, Sport Klub Oko22.1
77ROM18.2
78Senica, Sport Klub Oko17.2
79Kelce12.1
80Salgótarján, Dynamic BSE8.2
811991Pardubice, Maple Pool Club8.1
82ROM18.3
83ROM15.4
84Pardubice, Maple Pool Club16.2
85Prague13.2
86Sokolka, LP Metal Fach7.1
87Prešov, BK Horses15.2
88Pardubice, Maple Pool Club3.1
6476
6274
6117
6057
5973
5875
5773
5676
5576
5447
5357
5237
5174
5075
4927
4847
4747
4637
4576
4476
4347
4271
4173
4027
3975
3867
3771
3672
3567
3470
3367
3147
2776
2676
2376
2207
1827
1527
1176
1007
767
625
637
653
654
654
653
653
654
651
605
652
654
650
605
635
652
605
605
652
615
615
625
625
552
525
551
550
515
552
551
554
550
535
505
552
554
551
550
552
554
515
550
552
545
552
451
415
405
453
450
452
452
453
425
445
450
425
453
451
450
405
425
415
415
425
445
453
351
351
350
351
335
305
351
350
352
352
351
352
350
353
335
352
345
315
353
345
325
351
215
250
253
252
275
205
215
254
252
245
252
254
252
245
252
235
245
205
252
225
252
225
215
151
151
150
152
145
150
151
145
153
152
152
150
135
115
153
145
135
125
151
135
135
135

Group 1

1234+mΔm+fΔfPlace
1Costea Iulian×5 : 15 : 21 : 5211132
2Gergely Huszanic1 : 5×0 : 50 : 5-31-144
3Kercso Zoltan2 : 55 : 0×2 : 51-19-13
4Skowerski Karol5 : 15 : 05 : 2×3315121

Group 2

1234+mΔm+fΔfPlace
1Adi Ono×2 : 51 : 50 : 5-33-124
2Alexandru Melciu5 : 2×0 : 50 : 51-15-73
3Atanasov Angel5 : 15 : 0×0 : 5211042
4Polach Jaroslav5 : 05 : 05 : 0×3315151

Group 3

1234+mΔm+fΔfPlace
1Cristian Barabas×2 : 51 : 51 : 5-34-114
2Cristian Huszti5 : 2×5 : 20 : 5211012
3Haberl Marek5 : 12 : 5×2 : 51-19-23
4Žalman David5 : 15 : 05 : 2×3315121

Group 4

1234+mΔm+fΔfPlace
1Adi Petrescu×4 : 55 : 45 : 3211422
2Adrian Suciu5 : 4×5 : 40 : 52110-33
3Horák Michal4 : 54 : 5×0 : 5-38-74
4Skoneczny Mariusz3 : 55 : 05 : 0×211381

Group 5

1234+mΔm+fΔfPlace
1Blaga Alexandru×2 : 55 : 21 : 51-18-43
2Florean Stelian5 : 2×3 : 52 : 51-110-22
3Horak Partik2 : 55 : 3×1 : 51-18-54
4Kural Szymon5 : 15 : 25 : 1×3315111

Group 6

1234+mΔm+fΔfPlace
1Jastrzab Dominik×5 : 04 : 55 : 0211491
2Marius Blaj0 : 5×5 : 25 : 2211012
3Mrva Kristián5 : 42 : 5×5 : 3211203
4Rusu Sergiu0 : 52 : 53 : 5×-35-104

Group 7

1234+mΔm+fΔfPlace
1Mrva Milan×2 : 55 : 03 : 51-11002
2Nina Ionut5 : 2×4 : 51 : 51-110-23
3Popa Mircea0 : 55 : 4×1 : 51-16-84
4Zajac Dominik5 : 35 : 15 : 1×3315101

Group 8

1234+mΔm+fΔfPlace
1Florin Emil×5 : 42 : 52 : 51-19-53
2Peiov Iani4 : 5×3 : 52 : 5-39-64
3Ujfalusi Peter5 : 25 : 3×1 : 5211112
4Urban Petr5 : 25 : 25 : 1×3315101

Group 9

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bogdan Adi×5 : 00 : 55 : 2211032
2Levente Jozsef Czirjak0 : 5×3 : 52 : 5-35-104
3Makendjiev Milcho5 : 05 : 3×5 : 23315101
4Novacovici Florin2 : 55 : 22 : 5×1-19-33

Group 10

1234+mΔm+fΔfPlace
1Gabor Olah×4 : 55 : 23 : 51-11203
2Hajsman Ladislav5 : 4×5 : 15 : 1331591
3Ionaş Maşcaş2 : 51 : 5×0 : 5-33-124
4Rozwadowski Bartosz5 : 31 : 55 : 0×211132

Group 11

1234+mΔm+fΔfPlace
1Atanasov Radoslav×0 : 51 : 52 : 5-33-124
2Gandac Ciprian5 : 0×5 : 02 : 5211271
3Iorgulescu Tiberiu Ionut5 : 10 : 5×5 : 0211042
4Lebduska Filip5 : 25 : 20 : 5×211013

Group 12

1234+mΔm+fΔfPlace
1Cotescu Alexandru×5 : 25 : 45 : 3331561
2Cristi Constatin2 : 5×1 : 52 : 5-35-104
3Pastula Martin4 : 55 : 1×5 : 3211452
4Turkowski Michał3 : 55 : 23 : 5×1-111-13

Group 13

1234+mΔm+fΔfPlace
1Garduli Sergiu-Tudor×2 : 53 : 50 : 5-35-104
2Gergely Francisc5 : 2×5 : 11 : 5211132
3Kovac Lukas5 : 31 : 5×3 : 51-19-43
4Washburn Calvin5 : 05 : 15 : 3×3315111

Group 14

1234+mΔm+fΔfPlace
1Andrei Cristian×5 : 15 : 45 : 3331571
2Flore Vlad1 : 5×1 : 55 : 11-17-43
3Hajduch Michal4 : 55 : 1×4 : 51-11322
4Progli Zsolt3 : 51 : 55 : 4×1-19-54

Group 15

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bruśnicki Szymon×1 : 52 : 55 : 11-18-33
2Surdea Cristian5 : 1×5 : 15 : 4331591
3Valentin Cattani5 : 21 : 5×5 : 2211122
4Šoltis Pavol1 : 54 : 52 : 5×-37-84

Group 16

1234+mΔm+fΔfPlace
1Pitea Alexandru×3 : 55 : 15 : 1211362
2Silviu Raileanu5 : 3×5 : 25 : 4331561
3Tenk Enrik1 : 52 : 5×4 : 5-37-84
4Vlk Matouš1 : 54 : 55 : 4×1-110-43

Group 17

1234+mΔm+fΔfPlace
1Galgau Daniel×0 : 55 : 45 : 42110-32
2Ladanyi Ioan5 : 0×5 : 45 : 3331581
3Nowak Jeremi4 : 54 : 5×5 : 21-11313
4Turek Ladislav4 : 53 : 52 : 5×-39-64

Group 18

1234+mΔm+fΔfPlace
1Köles Balazs×5 : 23 : 55 : 1211351
2Patrick Mungiuri2 : 5×5 : 21 : 51-18-44
3Trifa Rares5 : 32 : 5×3 : 51-110-33
4Vaida Alex1 : 55 : 15 : 3×211122

Group 19

1234+mΔm+fΔfPlace
1Dan Bora×5 : 42 : 53 : 51-110-43
2Gheorghe Onac4 : 5×0 : 51 : 5-35-104
3Melkonyan Babken5 : 25 : 0×5 : 13315121
4Praus Tomáš5 : 35 : 11 : 5×211122

Group 20

1234+mΔm+fΔfPlace
1Ciceoan Razvan×3 : 54 : 55 : 01-11223
2Glont Flavian5 : 3×5 : 35 : 2331571
3Kapitančik Marcel5 : 43 : 5×5 : 2211322
4Mihai Grozescu0 : 52 : 52 : 5×-34-114

Group 21

1234+mΔm+fΔfPlace
1Dimitrov Sashko×5 : 35 : 25 : 03315101
2Pawłowski Przemysław3 : 5×5 : 40 : 51-18-64
3Richаrd Csabalik2 : 54 : 5×5 : 31-111-22
4Traian Marinca0 : 55 : 03 : 5×1-18-23

Group 22

1234+mΔm+fΔfPlace
1Maican Raul×2 : 55 : 42 : 51-19-54
2Spicha Kamil5 : 2×5 : 05 : 23315111
3Toma Bogdan4 : 50 : 5×5 : 31-19-43
4Tran Juraj5 : 22 : 53 : 5×1-110-22
#1
#2
7
5
#3
#4
#5
#6
3
7
#7
6
7
#8
#9
#10
0
7
#11
7
6
#12
#13
#14
#15
2
7
#16
#17
#18
2
7
#19
#20
#21
#22
0
7
#23
7
6
#24
#25
#26
7
6
#27
7
6
#28
#29
#30
#31
4
7
#32
#33
6
7
Place 17
#34
7
0
Place 17
#35
6
7
Place 17
#36
7
2
Place 17
#37
7
1
Place 17
#38
6
7
Place 17
#39
7
5
Place 17
#40
2
7
Place 17
#41
7
3
Place 17
#42
7
1
Place 17
#43
4
7
Place 17
#44
7
6
Place 17
#45
7
6
Place 17
#46
3
7
Place 17
#47
4
7
Place 17
#48
4
7
Place 17
#49
2
7
Place 9
#50
7
5
Place 9
#51
7
4
Place 9
#52
3
7
Place 9
#53
5
7
Place 9
#54
4
7
Place 9
#55
7
6
Place 9
#56
7
6
Place 9
#57
7
3
Place 5
#58
7
5
Place 5
#59
7
3
Place 5
#60
5
7
Place 5
#61
1
7
Semifinal
#62
7
4
Semifinal
#64
7
6
Final

Final Standing

Place 1

Kraków, UKS YMCA100.090.00%

Place 2

Bucharest80.080.67%

Place 3-4

Lugoj70.078.67%
Komárno70.065.67%

Place 5-8

Sokolka, LP Metal Fach65.074.67%
1990Sokolka, LP Metal Fach65.065.67%
Timisoara65.065.00%
HUN65.054.67%

Place 9-16

Warszawa, WSB M1355.078.00%
Komárno55.077.00%
Pardubice, Maple Pool Club55.075.67%
Plzeň, Bio-System Plzen55.074.33%
Prague55.073.33%
Campulung Muscel55.071.33%
ROM55.062.33%
Komárno55.050.00%

Place 17-32

Petrich, Balkan Billiard Centre50.073.33%
Kelce50.072.33%
Petrich50.071.00%
1991Timisoara, House of Pool50.069.67%
1991Pardubice, Maple Pool Club50.069.33%
Bucharest50.069.00%
Bucharest50.067.00%
Iasi50.066.00%
ROM50.057.67%
Pardubice, Maple Pool Club50.057.33%
Pardubice, Maple Pool Club50.057.33%
Salgótarján, Dynamic BSE50.057.33%
Kraków, TCF HuB50.054.00%
Oradea, Black & White50.052.33%
Prešov, BK Horses50.043.33%
ROM50.041.33%

Place 33-44

ROM45.052.33%
Constanța45.051.67%
Petrich45.051.00%
1991Kelce, Nosan Kielce45.051.00%
Prešov, BK Horses45.050.33%
ROM45.050.33%
Cluj45.050.00%
Timisoara45.050.00%
Timisoara45.047.33%
Carei45.047.33%
Zalau45.044.33%
Senica, Sport Klub Oko45.029.33%

Place 45-66

Pardubice, Maple Pool Club40.061.33%
Prešov, BK Horses40.060.67%
Bistrita Nasaud40.058.33%
ROM40.040.00%
Kelce, Nosan40.039.33%
Carei40.038.67%
Arad40.037.67%
Kelce40.037.67%
Senica, Sport Klub Oko40.037.00%
Timisoara40.037.00%
Carei, City Club Biliard40.036.67%
ROM40.036.33%
Kelce, Nosan40.036.00%
Timisoara40.036.00%
Cluj40.035.67%
Pardubice, Maple Pool Club40.035.67%
Cluj40.035.33%
Bratislava, Elite KAMI PROFIT40.035.33%
Bucharest40.035.33%
ROM40.035.00%
Bistrita Nasaud40.034.67%
Timisoara40.031.67%

Place 67-88

ROM35.035.33%
Bucharest35.035.00%
Budapest35.035.00%
Senica, Sport Klub Oko35.034.67%
Slupsk35.034.00%
Sibiu35.032.00%
Timisoara35.012.33%
Senica, Sport Klub Oko35.012.33%
Pardubice, Maple Pool Club35.011.33%
Bratislava, ŠK ELITE Junior35.010.33%
Prešov, BK Horses35.010.33%
Bucharest35.08.33%
ROM35.08.33%
ROM35.08.33%
Oradea35.08.33%
Cluj35.08.33%
Cluj35.07.00%
ROM35.07.00%
Bucharest35.05.33%
Petrich, Balkan Billiard Centre35.05.33%
Timisoara35.05.33%
HUN35.02.00%


Our Sport Partners